تداوم اجرای پروژه دندانپزشکی مبتلایان اوتیسم

اگر فرزندتان اوتیسم دارد، باید بیشتر از سایر همسالانش به بهداشت دهان و دندان او توجه کنید. از آنجا که برقرارنکردن ارتباط‌های اجتماعی، نقص یادگیری و اختلال تکلم جزو علائم بارز مبتلایان به اوتیسم است، وضعیت دهان و دندان این کودکان نیازمند توجه ویژه است زیرا به‌دلیل آگاهی اندک برخی خانواده‌ها در بسیاری از موارد، این کودکان با التهابات لثه و پوسیدگی‌های پیشرفته و گاهی درمان‌ناپذیر به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنند.

مراجعات متعدد و رو به افزایش خانواده های دارای بیمار اوتیستیک و گلایه آن ها از بیقراری های مداوم و دردهای غیرقابل کنترل در ناحیه دهان کودکانشان،ضرورت توجه به بیماری های دهان و دندان  را بیش از پیش آشکار ساخت در لابه لای این توجه و مطالعات مشخص شد که ضایعات دندانی در این کودکان بیش از سایرین بوده و برخی از بیقراری ها مستقیما به دردهای دندانی مربوط می شود. همچنین با توجه به هزینه های بالای دندانپزشکی مبتلایان به اوتیسم و عدم همکاری این کودکان برای معاینات دندانی که هزینه ی معالجات را چندین برابر می کند (هزینه هایی که گاهی تا مرز هفتاد میلیون ریال نیز بالغ می گردد.) ،انجمن خیریه اوتیسم دنیای مهربان تبریز از تابستان سال ۹۴ برای اولین بار در کشور اقدام به اجرای طرح دندانپزشکی(چکاپ و معالجه ی دندانی مبتلایان اوتیسم) نمود. این طرح جهت عملیاتی شدن در سه مرحله تعریف و تبیین گردید: در مرحله ی اول معاینه ی کودکان در محل مراکز توانبخشی و معرفی به مطب دندانپزشکان همراه به اجرا درآمد. در مرحله ی دوم بعد از بررسی نتایج حاصله از معاینات، درمان و معالجات کلینیکی آغاز شد و در مرحله سوم بعد از هماهنگی با دانشگاه علوم پزشکی تبریز ،طرح جراحی زیر بیهوشی در دانشکده دندانپزشکی برای بیماران به اجرا درآمد.

به همت این انجمن در مدت بالغ بر یک سال که از اجرای طرح می گذرد، تعداد بیش از ۶۰ نفر از کودکان اوتیسم دارای مشکلات دندانی بدون آن که مبلغی پرداخت نمایند،به طور کامل معالجه شده اند و به حول و قوه ی الهی این طرح با سرعت و قوت بیشتر ادامه دارد.

لازم می دانیم از همراهی کریمانه ی خیرین این طرح و پزشکان و دندانپزشکان خیر و همراه و همچنین پرسنل خدوم دانشگاه علوم پزشکی و دانشکده دندانپزشکی خصوصا آقای دکتر صومی، آقای دکتر طاهر اقدم و آقای دکتر عباسی کمال امتنان را بعمل آوریم.

اجرای این طرح بی گمان بار بزرگی بخصوص از لحاظ مالی از دوش خانواده های دارای بیمار اوتیستیک بر می دارد و موجب پیشگیری از بسیاری عارضه های دندانی و گوارشی در این کودکان عزیز می گردد.