سلامت دهان و دندان در کودکان اوتیسم

تاثیر اوتیسم بر دهان و دندان

طبق تحقیقات انجام‌شده، کودکان مبتلا به اوتیسم در اغلب موارد از نظر ساختار دندانی تفاوتی با کودکان عادی ندارند ولی از آنجایی که این کودکان تمایل زیادی به غذاهای نرم و شیرین دارند و در برخی مواقع دچار ضعف عضلات اطراف دهان و در نتیجه کاهش کارایی جویدن هستند و حتی گاهی تمایل به نگه داشتن لقمه غذا به مدت طولانی در دهان دارند، میزان پوسیدگی دندان‌ها در این کودکان بیشتر می‌شود. همچنین به‌دلیل ناتوانی بچه‌های اوتیسم در مسواک زدن و گزارش ندادن درد و حساسیت دندانی به‌دلیل مشکل‌های کلامی و ارتباطی و همکاری ناکافی با والدین، پوسیدگی و التهابات لثه در این کودکان بیشتر مشاهده می‌‌شود.

تفاوت درمان‌های دندان‌پزشکی در بچه‌های اوتیسم و سایر کودکان

با توجه به ویژگی‌های ذکرشده مسلما درمان دندان‌پزشکی یکی از چالش‌های خانواده‌های دارای کودکان مبتلا به اوتیسم است زیرا به‌دلیل ناتوانی این کودکان در پردازش درست، صداهای دستگاه‌ها، نور یونیت دندان‌پزشکی و سایر ویژگی‌های محیطی، باعث ایجاد عکس‌العمل در آنها می‌شود. همچنین برقرار نکردن ارتباط‌های کلامی و چشمی و کاهش تمرکز و انجام حرکت‌های ناگهانی بدن، درمان را برای دندان‌پزشک دشوار می‌کند.

درمان تحت بیهوشی یا بیحسی

اوتیسم انواع مختلفی دارد و شدت و علائم آن در کودکان مختلف متفاوت است. برخی کودکان مبتلا به هیچ‌وجه قادر به همکاری در محیط دندان‌پزشکی نیستند و انجام درمان‌های دندان‌پزشکی در محیط مطب یا کلینیک ممکن است برای آنها خطرآفرین باشد. همچنین به‌دلیل همکاری نکردن کودک، کیفیت کارهای دندان‌پزشکی انجام‌شده نیز ممکن است دستخوش تغییر شود بنابراین برای این کودکان درمان‌های دندان‌پزشکی تحت بیهوشی عمومی یا آرامبخشی انجام می‌‌شود. این درمان‌ها در محیط بیمارستانی انجام یافته و تمام اقدامات دندان‌پزشکی در اغلب موارد در یک جلسه انجام می‌شود. در بیشتر مواقع در صورت مساعد بودن وضعیت بیمار نیاز به بستری نیست و کودک پس از انجام معالجات دندان‌پزشکی و بیدار شدن کامل ترخیص می‌‌شود.

اگر فرزندتان اوتیسم دارد

والدین مسئولیت اصلی برقراری بهداشت دهان خوب را برعهده دارند. مسواک زدن به‌ وسیله خود کودک منعی ندارد ولی کافی نیست. آموزش مسواک زدن به کودک مبتلا به اوتیسم مثل بسیاری از موارد دیگر باید به صورت مرحله به مرحله انجام گیرد. مثلا مرحله اول باز کردن در خمیر دندان، مرحله دوم کنار گذاشتن در خمیر دندان، مرحله سوم زدن خمیر دندان روی مسواک، مرحله چهارم بستن در خمیردندان و… برای یادگیری هر مرحله باید زمان اختصاص داده شود. این آموزش‌ها باید با آرامش و به صورت دلپذیر به کودک داده شود تا مسواک زدن به صورت کاری خوشایند به کودک معرفی گردد. در موارد شدید اوتیسم که کودکان مقاومت شدید دارند با توجه به اهمیت بهداشت دهان والدین باید روبروی یکدیگر در حالی که زانوانشان در تماس با هم قرار دارد، بنشینند و کودک روی دامان والدین قرار گیرد. یکی از والدین پاها و دستان کودک را نگه دارد و والد دیگر
در حالی که سر کودک را نگه داشته عمل مسواک زدن را انجام دهد.

منبع:هفته نامه سلامت

دکتر مهکامه میرکریمی-متخصص دندان‌پزشکی کودکان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *